Валентина Лобченко: «Комплекс «Кардіо+» залишеється Самгородоцькій АЗПСМ, Глуховецькій ОТГ передається належне майно, а штат Центру не збільшився»

20.02.2019

Тривають реформи первинної ланки медицини. Люди реагують на них по-різному, висловлюючи свої думки і через соцмережі.

Розповідаючи про актуальні питання «первинки», головний лікар комунальної установи «Козятиський районний медичний центр первинної медико-санітарної допомоги» Валентина Лобченко з обговорюваного нині питання комплексу «Кардіо+» зазначила, що свого часу за сприянням депутата Верховної ради Петра Юрчишина за кошти, виділені з державного бюджету (99800грн.) на соціально-економічний розвиток у вигляді цільової субвенції до КУ «Козятинський РМЦ ПМСД», було закуплено  діагностичний автоматизований комплекс «Кардіо +» у складі електрокардіографу, реографа.

Цей пристрій знаходиться в Самгородоцькій  АЗПСМ. Однак там недостатньо використовують «Кардіо +» для обстеження пацієнтів (переважно проводились  тільки електрокардіографічні дослідження, за 2018 рік зроблено лише 23 реовазографічних обстежень). Оскільки пристрій просто простоював, то завідуючому Самгородоцької АЗПСМ було запропоновано брати комплекс на фельдшерський пункт, щоб лікарі, які приїздять на ФП, брали пристрій, адже є багато пацієнтів, які потребують дообстеження. Також проговорювалось питання, що можна було б зробити це обстеження і іншим пацієнтам району: і обладнання не буде простоювати, і люди отримають допомогу.

А щоб не страждав процес обстеження, коли «Кардіо+» буде поза межами Самгородоцької АЗПСМ, в амбулаторію передали ще один новесенький, який не перебував у використанні, шестиканальний електрокардіограф (а не старий мотлох часів СРСР, як нарікає дехто в соцмережах).

Наразі обстеження «Кардіо+» проводилось на ФП с. Лопатин де було проведено 17 обстежень за один день ( Самгородоцька АЗПСМ-23 за рік), далі планувалося проводити обстеження відповідно до графіку виїздів лікарів. Однак у соцмережі представник громадськості, не розібравшись у ситуації, безпідставно обвинувачує керівництво ЦПМСД, що забрали в Самгородка «Кардіо+». Спішу заспокоїти: діагностичний автоматизований комплекс «Кардіо+», як був в Самгородоцькій АЗПСМ, так і залишився.

Щодо передачі майна «первинки» Глуховецькій ОТГ, то ця робота виконана майже на 99%.

Загалом, за останні два роки «Козятиським районним медичним центром первинної медико-санітарної допомоги» закуплено обладнання та медикаментів на суму 2433448 грн. (а в  2016 році – 917990 грн.). Кожен лікар має в кабінеті глюкометр, електрокардіограф, оторінофарингоскоп, пікфлуометр, автоматизоване робоче місце з доступом до мережі інтернет, має повний комплект медикаментів для надання невідкладної допомоги. В кожній амбулаторії є корпоративний зв'язок.

У ЗМІ неодноразово висвітлювали про досягнення Центру за останні роки.

Питання роботи ФАП та ФП постійно знаходилось у центрі уваги усіх органів влади. Керівництво району неодноразово проводило наради за участю селищних і сільських голів, працівників КП «Козятинський  РМЦ ПМСД», які були присвячені доступності первинної допомоги до жителів села. Розглядалося питання також на сесіях районної ради.

Що стосується персоналу Центру, то всі ці посади були введені та затверджені сесією районної ради ще при Олександрі Дземі та голові РДА Олегу Оркуші, згідно штатного розпису. З 2018 року наказами МОЗ України та Вінницької ДОЗ вся експертиза тимчасової непрацездатності перейшла до сімейної медицини. У ЦРЛ виписують листи непрацездатності лише в стаціонарах, на МСЕК направляють тільки людей, що хворіють на туберкульоз та на психічні захворювання. Все інше лягло на плечі первинки. Лікарняні виписуються від окуліста, невролога, травматолога, кардіолога, ЛОР-лікарів і інших. А також оформляються посильні листи на МСЕК, оформлюються направлення для отримання індивідуальної програми реабілітації. А це колосальна робота, сотні пацієнтів. Тому і була прийнята на вакантну посаду людина за переводом, що займалася цією роботою в ЦРЛ. Заступник з материнства і дитинства працює уже майже чотири роки. Посада заступника з медичного обслуговування населення залишається вакантною.

Збільшення штатних одиниць по центру немає. Навпаки: у Центрі були скорочені посади: статистика, методиста, помічника епідеміолога, заступника головного бухгалтера, оператора комп’ютерного набору, електрика, інженера по обслуговуванню оргтехніки, робітника по обслуговуванню приміщень та будівель, молодшої медичної сестри, сестри-господині.

Заробітна плата лікарям і медсестрам виплачується відповідно до підписаних декларацій.

Щодо Самгородоцької дільниці, то в деяких лікарів набрано декларацій менше ніж половина. В жодного не набрано 100%. При нормі на сімейного лікаря 1800 декларацій, підписано 798 та 811 декларацій. Про яку велику заробітну плату може йти мова при такій кількості зареєстрованих пацієнтів?

До речі, з другої половини 2018 року Центр виплачує матеріальну допомогу при народженні дитини, на поховання члена сім’ї та при стаціонарному лікуванні співробітників Центру .

На завершення маю зазначити, що медична реформа розпочалася в Україні з 2018 року. Завдань, яких потрібно вирішити, дуже багато, Часу на відпочинок не вистачає. Займатися політичними іграми нема коли. А тим паче, відповідати на бруд, який часом поширюють в соцмережах.