Управління соціального захисту населення опрацьовує внесені Урядом 6 лютого 2019 року зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій.

11.02.2019

Уже в березні цього року стартує ще одна модель монетизації субсидій – «живі» гроші для розрахунків за комунальні послуги вплачуватимуться безпосередньо одержувачам субсидії.

Першочерговим завданням системи житлових субсидій була і залишається допомога тим домогосподарствам, які опинились у скрутному матеріальному становищі. Разом із тим, виплата субсидій у грошовій формі, яку розпочав Уряд з січня, і виплата субсидій готівкою яка відбудеться з березня цього року, мотивуватимуть домогосподарства до зменшення енерговитрат.

За лютий субсидіанти отримають від Уряду готівку для оплати комунальних платежів. Після того, як отримувач субсидій розрахується за отримані послуги, готівкові кошти залишаться в його розпорядженні.

Паралельно діятиме запущена з січня 2019 року монетизація, яка передбачає розрахунки за спожиті послуги субсидіантами через Ощадбанк, і за результатами опалювального сезону 2018-2019 рр. виплату невикористаних субсидій одержувачам готівкою.

Отже, всі, кому призначено субсидію з жовтня по грудень 2018 року, отримають у березні готівку для оплати комунальних послуг за лютий 2019 року. Відповідно, у квітні прийдуть кошти для розрахунку за спожиті у березні послуги, у травні – за квітень. Субсидія буде перерахована через державний Ощадбанк через платіжну систему «Система термінових переказів «Швидка копійка» або шляхом зарахування на поточні рахунки, а пенсіонерам виплатить Пенсійний фонд одночасно з пенсією.

Для отримання грошового переказу необхідно буде звернутися до найближчого відділення Ощадбанку і надати паспорт та ідентифікаційний код. Одночасно з виплатою грошового переказу кожному одержувачу субсидії буде відкрито персональний банківський рахунок, на який перераховуватиметься сума субсидії у квітні та травні.

Пенсіонери, які отримають пенсійні виплати через інші банки, відповідно зможуть зняти свою субсидію безпосередньо у банкоматі цього банку. Тим, у кого немає пенсійної картки, субсидію разом з пенсією доставить Укрпошта.

Для прикладу. Якщо сім’я отримує щомісяця від держави субсидію у розмірі 1600 гривень, а платіжка за газ у лютому прийде на 1100 гривень, 500 гривень  залишиться їй на власні потреби або для оплати рахунку, скажімо, за воду чи електроенергію. Тобто, суть нового механізму полягає у тому, що домогосподарство отримуватиме підтримку від держави у вигляді субсидії готівкою і далі зможе самостійно розраховуватися за спожиті послуги, а зекономлені кошти використати на свій розсуд. Таким чином, таке поняття як обов’язковий платіж скасовується.

Всі, хто звернувся вперше за субсидією у 2019 році, беруть участь у діючій моделі монетизації. Тобто розрахунки за спожиті послуги за цих осіб з підприємствами-надавачами послуг здійснюватиме Ощадбанк, а субсидіанти отримають залишок невикористаної субсидії по закінченні цього опалюваного сезону готівкою через Ощадбанк.

Таким чином, Урядом буде здійснено пілотування паралельно двох моделей монетизації та за результатами аналізу їх ефективності прийматиметься рішення щодо впровадження однієї з них з травня 2019 року.