Практична реалізація у регіонах завдань Президента України з реформування системи екстреної медичної допомоги

09.10.2013

З 1 січня 2013 року вступив у силу Закон України 5081 – VI «Про екстрену медичну допомогу». Законом передбачається створення єдиної системи екстреної медичної допомоги в Україні, в рамках якої шляхом реорганізації та об’єднання всіх наявних підрозділів служб швидкої медичної допомоги, медицини катастроф і санітарної авіації створюватиметься єдина потужна оперативно-диспетчерська служба. Ця служба контролюватиме пересування бригад, їхнє місцеперебування для оперативного забезпечення та чіткого контролю вчасного прибуття «швидкої» до хворих.

Для якісного та своєчасного виконання Закону необхідно провести певну організаційну роботу. Вона фінансуватиметься з обласного бюджету та має бути Центром екстреної медичної допомоги та медицини катастроф в обласному центрі зі своєю структурою. Центр є окремою юридичною особою та мережею підрозділів на території області. Мережа підрозділів, згідно з Законом України «Про екстрену медичну допомогу», має являти собою станції швидкої медичної допомоги з пунктами базування бригад, що можуть бути самостійними юридичними особами або філіями центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Регламент проходження інформації про виклики екстреної медичної допомоги до введення в експлуатацію єдиної оперативно-диспетчерської служби Обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф залишається у вигляді, який він мав до початку реформування.

До 01.01.2013 року нормативна кількість бригад обраховувалась за формулою 0,7 бригади на 10 тис. населення. З набуттям чинності Закону України «Про екстрену медичну допомогу» кількість бригад повинна бути доведена до 1,0 на 10 тис населення.

Бригади швидкої медичної допомоги будуть розташовані на чергуваннях таким чином: на станціях, на підстанціях і на пунктах базування, більшість яких уже функціонує, і декілька ще протягом 2013 будуть відкриті. Головним критерієм відкриття пунктів базування бригад швидкої медичної допомоги є забезпечення прибуття бригади на місце події протягом 10 хвилин в містах і 20 хвилин в сільській місцевості.

Переваги нової Єдиної системи екстреної медичної допомоги області полягають у доступності, своєчасності, стандартизації та уніфікації допомоги, принципі екстратериторіальності, збільшенні кількості бригад.

Із введенням в дію єдиної оперативно-диспетчерської служби буде здійсненна маршрутизація усіх дзвінків незалежно від оператора на номер 103 в центральну диспетчерську по прийому викликів. Тобто любий громадянин з любого телефону зможе звернутись за наданням екстреної медичної допомоги, що і забезпечує доступність екстреної медичної допомоги.

Встановлене в рамках Національного проекту «Вчасна допомога» за ініціативи Президента України В.Ф. Януковича телекомунікаційне обладнання, яке пов’яже усі підрозділи та бригади швидкої медичної допомоги, дозволить в короткий термін обробити виклик і направити найближчу вільну бригаду швидкої медичної допомоги в межах регламентованого часу 10 хвилин у місті і 20 хвилин у сільській місцевості. «Швидка» до пацієнта чи постраждалого приїде у найкоротший термін, тобто своєчасно.

Завдяки підпорядкуванню всіх підрозділів швидкої медичної допомоги одній комунальній установі ТМО «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» і фінансуванню з обласного бюджету, усі бригади швидкої медичної допомоги будуть у перспективі працювати на однакових машинах, які відповідають ДСТУ, користуватись однаковим медичним обладнанням і головне те, що воно буде. Забезпечення медикаментами і виробами медичного призначення також буде централізоване і, зрозуміло, не буде залежати від фінансового стану тієї чи іншої адміністративної одиниці області. Для населення, незалежно від проживання, екстрена медична допомога буде надаватись за єдиним стандартом.

Завдяки функціонуванню єдиної установи обласного підпорядкування, ніщо не перешкоджатиме і не призводитиме до затримки обслуговування викликів на межах районів, а у разі виникнення надзвичайних ситуацій залучити декілька бригад із суміжних територій. Завдяки принципу екстратериторіальності зникнуть проблеми надання швидкої медичної допомоги у населених пунктах, віддалених від адміністративних центрів.

До 01.01.2013 року нормативна кількість бригад обраховувалась за формулою 0,7 бригади на 10 тис. населення. З набуттям чинності Закону України « Про екстрену медичну допомогу» кількість бригад повинна бути доведена до 1.0 на 10 тис населення.

Життя не стоїть на місці, і з часом пропонує нам нові підходи до вирішення проблем, здавалося би, давно вирішених. То для чого ламати давно налагоджені схеми? Але ж новації несуть більше зручностей для людей, роблять їх життя більш комфортним, зручним, особливо коли йдеться про їх життя і здоров'я. І в такому разі, навіть якщо це комусь і не подобається, нове впевнено буде займати своє місце у житті людей. Зрозуміло, не все відбувається миттєво, і під час впровадження новацій виникають певні складнощі. Та життєвий досвід підказує: будь-які складнощі будуть подолані, якщо для цього відбувається постійна копітка робота, і проводять її професіонали своєї справи, люди наполегливі і небайдужі.