Оформлення спадщини неповнолітнім

06.06.2019

Відповідно до чинного законодавства України дітьми є особи, які не досягли 18-ти років. Усіх дітей поділяють на дві групи: малолітні та неповнолітні. Малолітніми  дітьми є діти, яким не виповнилося 14-ти років, неповнолітніми вважаються діти від 14-ти до 18-ти років. Оскільки діти не мають можливості повною мірою самостійно здійснювати свої права та виконувати обов’язки, законодавець закріпив за дітьми додаткові гарантії.

За загальним правилом, щоб прийняти спадщину, потрібно подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця. Однак для прийняття спадщини дітьми така вимога закону не є обов’язкова. Діти вважаються такими, що прийняли спадщину, незалежно від того, було подано заяву про прийняття спадщини нотаріусу чи ні. Разом з цим, у разі прийняття спадщини дітьми, закон передбачає право подати таку заяву. Від імені малолітньої дитини заяву про прийняття спадщини подають її батьки.  Якщо ж у малолітньої особи немає батьків, наприклад дитина спадкує після своїх батьків, то таку заяву мають право подати усиновлювач чи опікун. При досягненні 14-ти років, дитина має право самостійно подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. При цьому  згода батьків, усиновлювачів, піклувальників та органу опіки та піклування не вимагається.

Діти не зобов’язані подавати нотаріусу заяву про прийняття спадщини  і вважаються такими, що прийняли спадщину автоматично, якщо не відмовилися від неї в порядку, встановленому законом.

До складу спадщини входять не лише права, а й обов’язки. Це означає, що якщо спадкодавець отримав кредит і за життя не виплатив його, обов’язок зі сплати кредиту переходить до спадкоємців. Очевидно, що немає проблем, якщо зобов’язання спадкодавця є незначними і вартість спадкового майна значно перевищує  вартість таких зобов’язань

Неповнолітня особа віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років може відмовитися від прийняття спадщини за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальника і органу опіки та піклування.

Батьки (усиновлювачі), опікун можуть відмовитися від прийняття спадщини, належної малолітній, недієздатній особі, лише з дозволу органу опіки та піклування.

Обов’язковою умовою належного оформлення спадщини,  до складу якої входить майно,  права на яке підлягають державній реєстрації є отримання свідоцтва про право на спадщину. Свідоцтво  про  право  на спадщину видається після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини. видача свідоцтва про право на спадщину часом не обмежена, тому отримати свідоцтво можна  будь-коли. У випадку, коли дитина є спадкоємцем після померлих матері та батька, дитина може самостійно отримати свідоцтво про право на спадщину: по досягненні 18-ти років, у випадку набуття повної цивільної дієздатності або після усиновлення, призначення опікуна - піклувальника.

Для отримання свідоцтва про право на спадщину, необхідно наступні документи:

• заява про видачу свідоцтва про право на спадщину;
  • свідоцтво про смерть спадкодавця;
  • документ про останнє місця проживання спадкодавця;
  • свідоцтво про народження дитини
  • паспорт дитини (за наявності),
  • ідентифікаційний код дитини;
  • заповіт  або документ, за якими встановлюється черга спадкування дитини за законом;
  • правовстановлюючі  документи на спадкове майно (свідоцтво на право власності, договір тощо);
  • звіт про оцінку майна (за винятком спадкоємців першої черги спадкування);

`        Успадкованим малолітніми та неповнолітніми дітьми майном управляють їхні  батьки, або один із батьків, якщо інший помер або позбавлений батьківських прав. Якщо ж обох батьків немає в живих, то право управляти майном дитини мають усиновлювачі, опікуни, піклувальники.

Обов’язок нотаріуса повідомити орган опіки та піклування про видачу свідоцтва про право на спадщину спрямований головним чином запобігти зловживанню законними представниками своїми правами щодо управлінням нерухомим майном дитини.

Укладення договорів щодо успадкованого дитиною нерухомого майна (земельна ділянка, будинок, квартира)  чи транспортних засобів потребує дозволу органу опіки та піклування.

Неповнолітня дитина укладає договори щодо нерухомого майна від свого імені, проте за наявності письмової нотаріально посвідченої згоди її законних представників  та з дозволу органу опіки і піклування. Дозвіл на вчинення правочинів щодо нерухомого майна дитини надається органом опіки та піклування після перевірки, яка проводиться протягом одного місяця, і лише в разі гарантування в кожній конкретній ситуації збереження права дитини на житло.

Якщо Ви або Ваші знайомі зіткнулися з правовими проблемами, просимо звертатися за безоплатною правовою допомогою до Козятинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює з понеділка по п'ятницю з 09-00 до 18-00,  за адресою: Вінницька обл., м. Козятин, вул. Героїв Майдану, 32 тел. (04342) 2-00-17, 2-02-07.

Єдиний всеукраїнський телефонний номер 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів).