Навчально- методичні матеріали , щодо порядку дій у разі загрози або виникнення надзвичайних, нестандартних побутових ситуацій.

Увага! Пічне опалення

З настанням осінньо–зимового періоду та приходами перших холодів виникає потреба опаленні своїх домівок. Як свідчить статистика найбільша кількість пожеж виникає саме через порушення правил пожежної безпеки при користування пічним опаленням.

Все це створює підвищену пожежну небезпеку, особ­ливо при порушенні людьми вимог правил пожежної безпеки. Про це свідчить аналіз причин виникаючих пожеж. В особливості, найбільш розповсюдженими причинам пожеж є необачне поводження з вогнем (в тому числі при палінні), порушення правил пожежної безпеки при експлуатації електрообігрівачів, газових приладів, телевізорів, пічного опалення, дитячих  пустощів з сірниками.

По статистиці, більшість пожеж виникає в житло­вих будинках і квартирах громадян. Не рідко виникають вони в той момент, коли мешканці знаходяться вдома. Але, з причини невмілих дій людей в початковій стадії пожежі, вогонь швидко набирає силу та за лічені хвилини знищує накоплене роками майно, особисті речі, а люди в цих екстремальних умовах розгублюються і отримують отруєння чадним газом та сильні опіки.

Саме тому елементарні правила пожежної безпеки в побуті важливо знати кожному громадянину.

Попередьте пожежу у житловому будинку!

Обов’язкові вимоги:

Стежте за справністю телевізорів та іншої побутової електротехніки;

Не під’єднуйте та не  вмикайте одночасно електроприлади великої потужності;

Не користуйтеся саморобними електрозапобіжниками;

Не використовуйте у побуті саморобні електрообігрівачі;

Періодично очищуйте димарі камінів від сажі.

Не  захаращуйте  горючими  матеріалами та  не  зберігайте  легкозаймисті  речовини (ЛЗР) і  горючі  речовини (ГР) а також балони  із газом на горищі;

Не захаращуйте гаражі  непотрібними побутовими речами;

Не зберігайте понад 10 л бензину та горючих речовин в гаражі одночасно;

Перекривайте кран на газовій мережі, якщо залишаєте будинок або лягаєте відпочити.

Не  паліть у ліжку та не дозволяйте  дітям бавитися з     вогнем: ховайте сірники та запальнички у  не  доступних  для малят місцях;

Придбайте вогнегасники для житлових та допоміжних приміщень!

Не  розпалюйте  багаття  ближче за 15 м. від будинку!

Житлові будинки повинні мати на фасадах або інших видних місцях адресні вказівники: назва вулиці, номер будинку та освітлюватися темної пори доби.

Рекомендовані вимоги:

Обробіть вогнезахисними речовинами дерев’яні конструкції будинку;

Використовуйте негорючу теплоізоляцію для будинку;

Не облицьовуйте кухні плитками із поліс-тиролу;

Обладнайте блискавкозахист;

Встановіть  автономні   пожежні  сповіщувачі.

Шановні    громадяни!   Пам’ятайте,        що  вислів: «Мій  дім  –  моя фортеця» -  перетвориться    на    істину   лише   тоді,коли ви особисто подбаєте про пожежну безпеку свого житла!

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПРИ АВАРІЇ З ВИТОКОМ ГАЗУ

Відчувши в приміщенні запах газу, негайно перекрийте його подачу до плити. При цьому не куріть, не запалюйте сірників, не включайте світло і електроприлади (краще всього знеструмити все приміщення, відключивши електроживлення на розподільному щитку), щоб іскра не змогла запалити газ, який накопичився та не спричинила вибух.

Ретельно провітріть все приміщення, а не тільки загазовану кімнату, відкривши всі двері і вікна. Покиньте його і не заходьте до нього до зникнення запаху газу.

При появі у оточуючих ознак отруєння газом винесіть їх на свіже повітря і покладіть так, щоб голова знаходилася вище за ноги. Викличте швидку медичну допомогу.

Якщо запах газу не зникає, терміново викличте аварійну газову службу (телефон 104), що працює цілодобово.

ПРАВИЛА ПОВОДЖЕННЯ З ГАЗОВИМИ БАЛОНАМИ

Поза будинком газовий балон зберігайте в провітрюваному приміщенні, у вертикальному положенні, не закопуйте його і не ставте в підвал. Прийміть заходи по захисту балона і газової трубки від дії тепла і прямих сонячних променів.

Утримайтеся від заміни газового балона за наявності поряд відкритого вогню, включених електроприладів. Перед заміною переконаєтеся, що крани нового і відпрацьованого балонів закриті. Після заміни перевірте герметичність з'єднань за допомогою мильного розчину.

Для з'єднання балона з газовою плитою використовуйте спеціальний гнучкий гумовий шланг з маркуванням довжиною не більше метра, зафіксований за допомогою затискачів безпеки. Не допускайте його розтягування або стискання.

Довіряйте перевірку і ремонт газового обладнання тільки кваліфікованому фахівцю. Невикористані балони, як заправлені, так і порожні, зберігайте поза приміщенням.  В ході приготування їжі стежте за тим, щоб киплячі рідини не залили вогонь і не стали причиною витоку газу. Після закінчення робіт кран балона закрийте.  Регулярно чистіть пальники, оскільки їх засміченість може стати причиною біди.

Навчально-методичний   центр   цивільного  захисту та

безпеки  життєдіяльності  Вінницької   області