Юридичні послуги державних нотаріусів, адвокатів та реєстраторів стануть для громадян дешевшими і доступнішими

08.10.2013

«Підвищення рівня правової освіти населення - пріоритет роботи Міністерства юстиції України. Ми зацікавлені в широкому застосуванні правових знань людей і їх доступі до офіційних джерел правової інформації», - заявила Міністр юстиції О. Лукаш.

Уряд в 2010-2012 рр. почав здійснювати проект забезпечення громадян безкоштовною адвокатською допомогою первинного та вторинного рівня. Це дало можливість охопити системою консультаційних послуг незаможні верстви населення і представників старшого покоління (пенсіонерів, ветеранів тощо). У них, як правило, не вистачає коштів, щоб оплатити адвокатські послуги. Тому оплату, по суті, взяла на себе держава. Цей соціальний курс Уряду відповідає європейським стандартам і дозволяє зрівняти процесуальні права всіх громадян незалежно від їх матеріального становища.

У 2013 році Уряд реалізує ще 5 ініціатив: спрощення процедур закриття бізнесу, здешевлення послуг державного нотаріату, спрощення реєстрації майна, запуск системи правового всеобучу та створення системи «єдиних вікон», де громадяни могли б отримувати як послуги юридичного характеру, так і адмінпослуги.

Спрощення процедури закриття бізнесу створить малим підприємцям систему отримання повідомлення про припинення реєстрації вже на другий день після подачі відповідної заяви. Зараз громадяни і через 3-4 роки після закриття фірми не можуть отримати відповідну виписку.

З 1 серпня 2013 року затверджено новий склад кваліфікаційної комісії нотаріату. До роботи в державних нотаріальних установах будуть залучені досвідчені кадри. Урядом розроблено законопроект про нотаріат. У ньому вартість послуг нотаріуса буде залежати лише від обсягу виконаної роботи, а не зі «стелі», як зараз трапляється. Приміром, за оформлення угоди купівлі-продажу нотаріусу дозволять брати 80-160% мінімальної зарплати (917-1835 грн.), а за видачу довіреності - 10-20 % мінімалки (115-130 грн). Зараз ціна завірення угоди купівлі-продажу в обласних центрах може досягати 2800 гривень, а довіреності - 150-170 грн.

Наведення порядку у сфері реєстрації майна дозволить громадянам отримувати виписки (за вибором) або у нотаріуса, або у держреєстратора. Це заощадить нерви і час людей, яким більше не потрібно буде ходити по інстанціях.

Уряд дбає про жителів сільської місцевості. У багатьох селах немає нотаріусів. Планується, що на базі відділень «Укрпошти» громадяни зможуть отримувати не тільки пенсії та довідки, а й оформляти різні доручення.