Лівий банер

Козятинський район утворено 7 березня 1923 року в складі Київської губернії.

На території району відомі понад сотня археологічних пам'яток різних культур, включаючи трипільську, черняхівську та епохи бронзи.

Традиційно, землі Козятинщини входили до складу Київської землі, будучи її південно-західним рубежем. В кінці XIV століття землі були приєднані до Великого князівства Литовського. З 1569 року, за наслідками Люблінської унії входить до Польської держави.

З давніх часів землі Козятинщини знаходились на межі трьох історичних земель — Київської, Волинської та Подільської. З південного сходу на північний захід, через район проходить знаменитий Чорний шлях, який служив в свій час кордоном між Київщиною та Брацлавським воєводством. Вздовж Чорного шляху по землях Козятинщини стоять кургани-могили. Помітними є Раба могила на землях с. Йосипівка та могила на полі села Туча, яка була визначена як найбільша точка над рівнем моря в бувшій Київській губернії.

Серед помітних подій визвольної війни Богдана Хмельницького          1646-1654 років, відома битва козацьких військ під проводом Максима Кривоноса та польським військом на чолі з Ієремією Вишневецьким під Махнівкою, на початку червня 1648 року. Біля села Комсомольське (нині — Махнівка), на автошляху Київ-Вінниця, встановлено пам'ятник примирення між польським та українським народами.

Значним поштовхом в економічному розвитку земель стала відміна кріпосного права та промисловий переворот другої половини XIX століття. Виникнення міста Козятина пов'язане з будівництвом Києво-Балтської (Одеської) залізниці, і переймає назву сусіднього села Козятина. В липні 1870 року закінчено прокладання вітки від станції Козятин до Бердичева. 7 липня 1874 року Козятин офіційно віднесено до категорії містечок. У 1898 році за проектом В. І. Куликовського було збудовано Козятинський залізничний вузол, що нині є пам'ятником архітектури XIX ст.

Поступово кустарне ремісниче виробництво замінюється промисловим, особливо в галузі переробки сільськогосподарської продукції. З 1872 року починає діяти три цукрових заводи: в селах Махаринці, Бродецьке та Йосипівка (Юзефо-Миколаївський завод).

У 1917-1920 роках Козятинщина стає ареною швидкоплинних подій, пов'язаних з державотворчими змаганнями української та більшовицької революцій, австро-німецької окупації 1918 року, радянсько-польської війни 1920 року.

З початком Великої Вітчизняної війни вже в середині липня 1941 року територія району опинилася під німецькою окупацією. Незважаючи на жорстокий окупаційний режим населення району не припиняло боротьби із загарбниками, підпільні групи протягом всього періоду окупації діяли в місті Козятині та селах району. 28 грудня 1943 року війська 1-го Українського фронту звільнили місто Козятин, 8 березня 1944 року весь район від фашистських загарбників.

Rada.info Яндекс.Метрика