Шановні відвідувачі сайту Козятинської РДА! Сайт працює в тестовому режимі. Актуалізація даних займає певний час. Приносимо свої вибачення за незручності
Козятинська районна державна адміністрація
офіційний сайт
Козятинська районна державна адміністрація
офіційний сайт

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РАЙОНУ

        Основні дані

Країна:

Україна Україна

Область/АРК:

Вінницька область Вінницька область

Код КОАТУУ:

0521400000

Утворений:

7 березня1923 року

Населення:

▼ 40291(на 01.01.2015)

Площа:

1120 км²

Густота:

36осіб/км²

Тел. код:

+380-4342

Населені пункти та ради

Районний центр:

Козятин

Селищні ради:

2

Сільські ради:

32

Смт:

2

Села:

68

Селища:

2

Історія

Козятинський район утворено 7 березня 1923 року в складі Київської губернії.

На території району відомі понад сотня археологічних пам'яток різних культур, включаючи трипільську, черняхівську та епохи бронзи.

Традиційно, землі Козятинщини входили до складу Київської землі, будучи її південно-західним рубежем. В кінці XIV століття землі були приєднані до Великого князівства Литовського. З 1569 року, за наслідками Люблінської унії входить до Польської держави.

З давніх часів землі Козятинщини знаходились на межі трьох історичних земель — Київської, Волинської та Подільської. З південного сходу на північний захід, через район проходить знаменитий Чорний шлях, який служив в свій час кордоном між Київщиною та Брацлавським воєводством. Вздовж Чорного шляху по землях Козятинщини стоять кургани-могили. Помітними є Раба могила на землях с. Йосипівка та могила на полі села Туча, яка була визначена як найбільша точка над рівнем моря в бувшій Київській губернії.

Серед помітних подій визвольної війни Богдана Хмельницького          1646-1654 років, відома битва козацьких військ під проводом Максима Кривоноса та польським військом на чолі з Ієремією Вишневецьким під Махнівкою, на початку червня 1648 року. Біля села Комсомольське (нині — Махнівка), на автошляху Київ-Вінниця, встановлено пам'ятник примирення між польським та українським народами.

Значним поштовхом в економічному розвитку земель стала відміна кріпосного права та промисловий переворот другої половини XIX століття. Виникнення міста Козятина пов'язане з будівництвом Києво-Балтської (Одеської) залізниці, і переймає назву сусіднього села Козятина. В липні 1870 року закінчено прокладання вітки від станції Козятин до Бердичева. 7 липня 1874 року Козятин офіційно віднесено до категорії містечок. У 1898 році за проектом В. І. Куликовського було збудовано Козятинський залізничний вузол, що нині є пам'ятником архітектури XIX ст.

Поступово кустарне ремісниче виробництво замінюється промисловим, особливо в галузі переробки сільськогосподарської продукції. З 1872 року починає діяти три цукрових заводи: в селах Махаринці, Бродецьке та Йосипівка (Юзефо-Миколаївський завод).

У 1917-1920 роках Козятинщина стає ареною швидкоплинних подій, пов'язаних з державотворчими змаганнями української та більшовицької революцій, австро-німецької окупації 1918 року, радянсько-польської війни 1920 року.

З початком Великої Вітчизняної війни вже в середині липня 1941 року територія району опинилася під німецькою окупацією. Незважаючи на жорстокий окупаційний режим населення району не припиняло боротьби із загарбниками, підпільні групи протягом всього періоду окупації діяли в місті Козятині та селах району. 28 грудня 1943 року війська 1-го Українського фронту звільнили місто Козятин, 8 березня 1944 року весь район від фашистських загарбників.

Становлення району

Козятинський район утворено внаслідок реформування адміністративно-територіальної системи України: 7 березня 1923 року утворено Козятинський, колишні Самгородоцький, Білопільський райони, та Махнівську волость у складі Київської губернії.

З 27 лютого 1932 року Козятинщина знаходиться в складі новоутвореної Вінницької області. 17 грудня 1938 р. Указом Президії Верховної Ради УРСР селище Козятин віднесено до категорії міст.

28 листопада 1957 р. — Указом Президії Верховної Ради УРСР відбулося укрупнення Козятинського району за рахунок приєднання до нього Самгородоцького. 30 грудня 1962 р. — приєднано Комсомольський район, до 1935 р. — Махнівський.

13 липня 2000 року м. Козятин отримав статус міста обласного підпорядкування.

Родинним корінням пов'язаний з нашою землею перший Президент України М.Грушевський. Музей Хліба в селі Білопілля відкритий 31 серпня 1986 року, музей Михайла Грушевського в селі Сестринівка відкритий 29 вересня 2006 року.

 Географія

Козятинський район розміщений в північній частині Вінницької області, у межах Придніпровської височини. Площа — 111,9 тис. га або 1120 км². Район межує на півночі: з Бердичівським районом Житомирської області; на заході: з Хмільницьким та Калинівським районами Вінницької області; на південному сході: з Погребищанським районом Вінницької області; на сході: з Ружинським районом Житомирської області.

Клімат: помірно-континентальний з середньою температурою року +6,5 °C. Абсолютний максимум влітку +42С. абсолютний мінімум взимку — 36С.

На території району беруть початок річки: Гуйва, Гнилоп'ять, Роставиця басейну Дніпра та притока Південного Бугу - Десна.

Адміністративний устрій

Район адміністративно-територіально поділяється на 2 селищні ради та 32 сільські ради, які об'єднують 69 населених пунктів. Адміністративний центр — місто Козятин, яке має статус міста обласного значення, тому не входить до складу району.