Козятинська районна державна адміністрація — офіційний сайт

НЕБЕЗПЕКА ПОШИРЕННЯ СКАЗУ

12.01.2018

Сказ – особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини, що викликається нейротропним вірусом і характеризується тяжким ураженням центральної нервової системи (енцефаліт) і завжди, при відсутності своєчасного проведеного курсу щеплень, закінчується смертю хворого.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), ця хвороба входить у першу п'ятірку хвороб, спільних для людини і тварин, що наносять найбільший соціально-економічний збиток.

В останні роки сказ продовжує залишатись однією з найважливіших проблем, як в галузі охорони здоров’я населення, так і в ветеринарній медицині.

Через сказ щорічно гине понад 55 тис. людей і більше 1 млн тварин. Прямі збитки від сказу складають майже 4 млрд євро в рік. Щорічно в світі 15 млн людей одержують направлення на лікування за підозрою в інфікуванні сказом. Сказ серед тварин реєструється у 113 країнах світу. В Україні дане захворювання реєструється в усіх областях і природно-географічних зонах.

Епідемічна ситуація зі сказу в Україні залишається нестійкою — щороку реєструються поодинокі випадки захворювань серед людей. У 2016 році зареєстровано 4 випадки (у 2015 р. —  2). Жоден з постраждалих не отримував курсу антирабічних щеплень. Всі захворілі на сказ померли.

Для профілактики цього особливо небезпечного захворювання використовують призначення лікувально-профілактичних антирабічних щеплень, що є єдиним і незамінним методом врятувати хворого.

На території Козятинського району:

в 2015 році було виявлено 11 випадків сказу тварин, з них 2  випадки сказу собаки, 3 – котів , 3 лисів та 3 великої рогатої  худоби. Із хворими на сказ тваринами мали контакт 20 людей.

в 2016 році виявлено 4 випадки сказу лисів. Із хворими на сказ тваринами мали контакт 3 людей.

в 2017 році виявлено 10 випадків сказу  з них 1 - сказу собаки, 3 – котів, 6 - лисів. Із хворими на сказ тваринами  контакт  мали 4 людей .

в 2018 році виявлено 1 випадок сказу кота у с. Флоріанівка . Із хворою на сказ твариною  контакт  мали 4 людей , пізніше за антирабічною допомогою звернулися  ще 2 людей, покусані цією ж твариною, загалом – 6 людей.

Виникненню випадків сказу сприяє перевищення норм популяції лисів на території району, яка має становити 0.5-1 лисиця на 1000 га угідь. На даний період по даним голови Козятинської Райради УТМР щільність популяції лисів на території району становить 4-5 лисиць на 1000 га угідь. 

Відповідно до «Інструкції про заходи боротьби зі сказом тварин» № 5 від 15.03.1994 р. органи мисливських господарств зобов’язані:

- проводити  щорічно  в  листопаді-січні одночасно на великих
територіях заходи щодо підтримання оптимальних розмірів  популяції
лисиць,  у  яких  перед періодом їх розмноження (березень-квітень)
щільність популяції не повинна перевищувати 0,5 - 1 голови на 1000
га угідь;

- проводити  боротьбу  з  бродячими  собаками  та  котами   в
мисливських угіддях, включаючи зелені зони навколо міст.

В мисливський сезон 2017 року користувачами мисливських угідь проведено відстріл 90 голів лисиць , з яких лише 10 було представлено для лабораторного дослідження на сказ. У рішенні обласної ДНПК ,протокол № 18 від 26.11.2009 року та у рішенні районної ДНПК ,протокол № 12 від 07.12.2009 року вказано, що користувачі мисливських угідь після відстрілу повинні доставляти патологічний матеріал ( голови ) від кожної відстріляної лисиці у державні установи ветеринарної медицини для подальшого  лабораторного дослідження на виявлення сказу.

В зв’язку із збільшенням кількості лисиць та випадків сказу тварин було б доцільно продовжити строки полювання на лисицю , строки якого встановлено з 04.11.2017 р. по 14.01.2018 р.

Пероральна вакцинація диких м’ясоїдних тварин є також одним із методів профілактики сказу диких  м'ясоїдних тварин . Останні такі заходи в районі проводилися в 2007-2008 роках. На 2018 рік в районі заплановано провести пероральну вакцинацію , яка успішно проводиться в інших областях України.

Велика кількість бродячих собак та котів на території міста , а на території району ще   і диких звірів , а це -  лисиці і вовки,  створює загрозу виникнення сказу серед тварин та людей.

Ветеринарною службою району проводяться профілактичні щеплення проти сказу домашніх тварин. В 2017 році було щеплено  9652 гол. собак та 8108 гол. котів.

Крім цього, небажання власників тварин пред’являти їх для щеплення значно ускладнює ситуацію профілактики сказу серед тварин , в більшості це стосується  щеплення котів , які є особливо небезпечними при захворюванні їх на сказ і наносять при цьому покуси значній кількості людей.

На території м. Козятина відмічається значна кількість бродячих  собак,що створює загрозливу епізоотичну ситуацію по сказу та небезпеку для здоров’я та життя людей. Дана проблема неодноразово висвітлювалася в міській та районній пресі.  Кількість випадків покусів людей тваринами залишається стабільно великою. В 2014 році ветеринарною службою проведено обстеження 74 тварин, які нанесли покуси громадянам, в т.ч. 20 – по м. Козятин (безпритульних відповідно – 4, в т.ч. по м. Козятин – 1), в 2015 році - обстежено 81 тварину, які нанесли покуси громадянам, в т.ч. 23 – по м. Козятин (безпритульних відповідно – 3, в т.ч. по м. Козятин – 1),в 2016 році - обстежено  91 тварину, які нанесли покуси громадянам, в т.ч. 40 – по м. Козятин (безпритульних відповідно – 2, в т.ч. по м. Козятин – 2), в 2017 році - обстежено 82 тварини, які нанесли покуси громадянам, в т.ч. 27 – по м. Козятин (безпритульних відповідно – 6, в т.ч. по м. Козятин – 3). Згідно даних Козятинського міжрайонного відділу лабораторних досліджень  в 2017 р. за антирабічною допомогою звернулося 157 осіб , покусаних тваринами, з  яких 73 особи отримували щеплення. Зокрема , бродячими собаками було нанесено 59 покусів , бродячими котами – 6. В переважній більшості покуси бродячими тваринами здійснені на території м.Козятин.     

Є випадки, коли після нанесення покусу безпритульна тварина не обстежується , так як неможливо встановити її місце знаходження, після чого постраждала людина отримує курс антирабічних щеплень без встановленого чи виключеного на сказ діагнозу.

Проводяться заходи щодо регулювання чисельності безпритульних тварин  в м.Козятині , а саме ГО «Хатіко» організовано проведення стерилізації безпритульних собак. В 2015 році простерилізовано 183 собаки, в 2016 році – 250 собак. Притулок для бездомних тварин не створений, простерилізовані собаки мешкають на території міста, які теж наносять покуси людям. При проведенні стерилізації на собаку у вухо ставиться бирка, на якій відмічено дату операції , але разом з тим відсутній номер прооперованої собаки , що не завжди дає змогу ідентифікувати тварину , яка нанесла покус. Тож проблема організації притулку із утриманням в ньому собак є нагальною потребою , вирішення якої  сприятиме створенню безпеки здоров’я та життя людей.

Безконтрольному розмноженню безпритульних тварин, збільшенню їх кількості та підвищенню загрози покусів людей та домашніх, зокрема, сільськогосподарських тварин, і захворюванню їх на сказ сприяють слідуючі причини : 

-  недостатній контроль за виконанням правил утримання собак і котів, в результаті чого збільшується кількість безпритульних тварин, особливо на околицях міст, на територіях інших населених пунктів, недоліки у роботі комунальних служб щодо саночистки міст, фактична її відсутність у сільській місцевості, внаслідок чого у безпритульних тварин підтримується «кормова база».

- рекомендовані Законом України «Про захист  тварин від жорстокого поводження» притулки для тварин,  через фінансові труднощі не створюються , стерилізація безпритульних тварин проводиться у недостатньому обсязі, внаслідок чого вищезазначені заходи не можуть вирішити проблему регулювання чисельності домашніх непродуктивних тварин в найближчі роки.

Для того, аби захистити себе і оточуючих від сказу, необхідно виконувати кілька правил:

- Необхідно дотримуватися встановлених правил утримання домашніх тварин (собак, кішок) і щорічно в обов'язковому порядку приводити своїх улюбленців у ветеринарну лікарню за місцем проживання для проведення профілактичних щеплень проти сказу;

- У випадках змін в поведінці домашньої тварини, отримання ним ушкоджень від іншої тварини, смерті без видимих на те причин необхідно обов'язково звернутися до ветеринарного фахівця для встановлення спостереження або з'ясування причини смерті тварини;

- Від укусів тварин часто страждають діти, тому необхідно постійно проводити з ними роз'яснювальну роботу і намагатися уникати непотрібних контактів з тваринами, особливо дикими або бездоглядними. Неправильне, або неадекватна поведінка дитини, яка в силу віку не зможе правильно оцінити ситуацію, часто призводить до агресії будь-яке, а тим більше, хвору тварину;

- Слід нагадати дитині про необхідність інформування дорослих у випадку навіть незначних ушкоджень, нанесених тваринами;

- Не слід підбирати на дачі, в лісі, на вулиці диких і бездоглядних домашніх тварин, або знайти можливість у короткий термін показати його ветеринарному лікарю і прищепити від сказу;

- Не слід брати тварину «на літній дачний сезон»: викинувши його, ви збільшуєте тим самим кількість бездоглядних тварин і підвищуєте ризик виникнення сказу в околицях;

- Не слід позбавлятися від тварини, яка покусала або подряпала людину. По можливості за ним має бути встановлено десятиденне спостереження;

- При появі диких тварин на особистих подвір'ях в сільській місцевості, на території населених пунктів потрібно прийняти всі запобіжні заходи і забезпечення безпеки себе і ваших близьких, оскільки здорові дикі тварини, як правило, уникають зустрічі з людиною;

- Якщо контакту з твариною, навіть зовні здоровим, все ж таки уникнути не вдалося, необхідно в максимально короткі терміни самостійно провести первинну обробку рани - ретельно промити поверхню рани протягом 15 хвилин струменем води з милом, обробити краї рани 5% настоянкою йоду і негайно звернутися в медичний заклад. Тільки лікар може оцінити ризик можливого зараження вірусом сказу і призначить, при необхідності, курс імунізації.

У жодному разі не відмовляйтеся від призначеного лікування та самовільно не переривайте його: це може привести до трагічних наслідків.

Жителям району про кожний випадок укусу людей та свійських тварин дикими хижаками, бродячими чи домашніми собаками або котами, а також при підозрювані у захворюванні тварин на сказ негайно повідомляти ветеринарного спеціаліста, що обслуговує населений пункт та негайно ізолювати таких тварин.

Начальник відділу безпечності

харчових продуктів та ветеринарної  медицини

Козятинського районного управління

Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області     

  Мельничук Геннадій Всеволодович


« Повернутись